یکشنبه , ۱۳ فروردین ۱۴۰۲

ناقص‌سازی جنسی زنان (ختنه زنان)

ناقص‌سازی جنسی زنان (ختنه زنان) – بریدن آلت زنانه
بریدن آلت تناسلی زنان (به انگلیسی: Female Genital Cutting) یا ختنه زنان (به عربی: ختان الإناث) یا ناقص‌سازی جنسی زنان یا مثله‌کردن جنسی زنان (به انگلیسی: Female Genital Mutilation) بر اساس تقسیم‌بندی سازمان بهداشت جهانی به یکی از چهار عمل زیر اشاره دارد: مثله کردن آلت زنانگی از نوع اول شامل برداشتن جزئی یا کلی کلیتوریس و/یا غلفه‌است (کلیتوریدکتومی)، نوع دوم شامل برداشتن جزئی یا کلی کلیتوریس و لب‌های کوچک فرج با/بدون بریدن لب‌های بزرگ فرج، نوع سوم شامل تنگ کردن مجرای مهبل با ایجاد یک مهر و موم پوششی با قطع کردن و تغییر مکان دادن لب‌های کوچک فرج و/یا لب‌های بزرگ فرج، با یا بدون برش کلیتوریس، و نوع چهارم شامل هرگونه عمل خطرناک دیگر بر روی آلت تناسلی زنان به مقصودی غیر پزشکی مانند: سوراخ کردن، سوزن زدن، شکافتن و غیره می‌باشد. سازمان ملل متحد بریدن آلت جنسی زنان تحت عنوان «سنت و آیین» را مردود و عمل ناقص‌سازی اندام جنسی زن را مصداق بارز «شکنجه» می‌داند.
به گفته بنیاد جمعیت سازمان ملل این عمل حقوق اساسی زنان و دختران را نقض می‌کند و به سلامتی آنان صدمات جدی وارد می‌آورد. ۶ فوریه روز بین‌المللی علیه ناقص‌سازی جنسی زنان نامگذاری شده است.
بر اساس آمار، در موارد متعددی این عمل که با دردی جانکاه همراه است، منجر به خونریزی، عفونت، ناباروری و حتی مرگ می‌شود.
در ویکی‌پدیا بخوایند: بریدن آلت زنانه (ختنه زنان)

این عمل موافقان و مخالفین خود را دارد. جوامع غربی صریحاً موضع خود را در این باره اعلام کرده‌اند و این عمل را غیرانسانی و قرون وسطایی می‌دانند. اما گروهی از اعراب مسلمان این کار را سنت پیغمبر اسلام میدانند و از آن دفاع می‌کنند.

به گفته مدیر بنیاد جمعیت سازمان ملل، تورایا احمد عبید، این بنیاد خواستار تعهد جدی‌تر دولت‌ها برای سرمایه‌گذاری و اجرای برنامه‌هایی جهت پیشگیری از این عمل است و تأیید می‌کند که بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ میلیون زن در سراسر جهان، ناقص‌سازی جنسی شده‌اند و سه میلیون دختر هر ساله در معرض خطر آن قرار دارند.

ناقص‌سازی جنسی زنان در ایران 

گزارش‌هایی از انجام این عمل در جنوب و غرب ایران وجود دارد.در جنوب ایران، نوزادان دختر در بندر کنگ در هرمزگان بعد از ۴۰ روزگی و برخی از دختران این شهر در سنین ۴ یا ۵ سالگی ختنه می‌شوند. این کار به خاطر ویژگیهای فرهنگی و سنتی این شهر کاملاً موجه و منطقی جلوه داده می‌شود و زنانی که جرأت کنند از این کار انتقاد کنند سنت شکن و سرکش خوانده می‌شوند. عمل ختنه در بندر کنگ «تیغ سنت و فرهنگ» خوانده می‌شود و با روش‌های کاملاً غیربهداشتی توسط قابله‌های محلی انجام می‌شود. گزارش شده‌است که در بندر جاسک نیز این عمل انجام می‌شود.

گفته می‌شود این سنت توسط مردان هرمزگان و از طریق سفر آنان به کشورهای دیگر همچون هند (کلکته) و سومالی وارد فرهنگ و سنتهای آنها شده‌است

ناقص‌سازی جنسی زنان در مصر 

در کشور مصر با وجود اینکه دولت ختنه زنان را از سال ۱۹۹۷ غیرقانونی اعلام کرده است همچنان در نقاط مختلف این کار انجام می‌شود و قربانیانی نیز بر جای می‌گذارد. طبق گزارش یونیسف در سال ۲۰۰۳، این عمل بر روی ۹۷ درصد زنان متأهل مصری انجام گرفته است.
خاطرات گل صحرا
کتاب «گل صحرا» خاطرات واریس دیری زن آفریقایی است که در کودکی ختنه شده است. دیری یک مدل بین‌المللی معروف و در عین حال سخنگوی حقوق زنان در آفریقاست.
او که در ۱۲ سالگی از زندگی کوچ‌نشینی در صحرا فرار کرده است، در این کتاب گزارش می‌دهد که این عمل وحشیانه معمولاً در شرایط کاملاً ابتدایی به وسیله قابله یا زنی دهاتی انجام شده و از هیچ داروی بیهوشی برای این کار استفاده نمی‌شود
راه‌های درمانی
هرچند درمانی برای آسیب دیدگان نیست، اخیرا روش‌های جراحی پلاستیک برای مقداری بازسازی آسیب‌دیدگی‌ها و بازگرداندن حساسیت جنسی به کار می‌رود. از آنجا که فقط چند سانتیمتر از کلیتوریس بیرون از بدن و در معرض بریده شدن است، می‌توان از بخش داخلی کلیتوریس استفاده کرد و تا حدی زنان ختنه شده را درمان نمود. هرچند که حساسیت جنسی این بخش درونی کلیتوریس به اندازه بخش خارجی نیست. خود این درمان در صورتی که به دست افراد ناوارد انجام شود می‌تواند خطرناک هم باشد.
تاریخچه
در ادیان ابراهیمی ؛ در منابع اسلامی انجام ختنهٔ زنان برای نخستین بار به ساره زن ابراهیم نسبت داده شده‌است. تفصیل ماجرا از این قرار است که ساره به هاجر رشک می‌برد و می‌خواست که یکی اندامش را ببرد. از خدای ترسید و سر انجام لختی از فرج او را برید تا هاجر را کمتر آرزوی مردان آید. از جمله توجیهاتی که برای ختنهٔ زنان آورده شده‌است این است که زن را شهوت ده برابر آنِ مرد بود. در تاریخ بلعمی حدیثی (به قول بلعمی مشهور) از محمد نقل شده‌است. با این مضمون که پیغمبر به زنی در مدینه که ام‌عطیه‌اش می‌خواندند و زنان را ختنه می‌کرد گفت که ام‌عطیه هنگامی که زنی را ختنه می‌کنی از اندام وی بسیار مبر تا روی او روشن‌تر باشد و نزد شوی دوست‌تر باشد. در سنن اسلامی آمده‌است که پس از بریده شدن فرج هاجر به دست ساره ختنه بر ساره هم واجب شد.
علل و چگونگی پیدایش و تداوم ختنه زنان
در ارتباط با این عمل مجرای تناسلی دختران دوخته میشود و تنها یک بخش کوچک از آن باز میماند برای خروج خون در هنگام قائدگی و ادرار ضمن آنکه قسمت بیرونی آلت تناسلی زن (چوچوله) نیز بریده می‌شود.در ارتباط با چگونگی پیدایش و تداوم این پدیده ناهنجار و علل بریدن وحشیانه یک عضو از بدن دختران دلائلی چند وجهی موجود است. از سنت‌ها گرفته تا روح خبیث که از قدیم گفته شده است در این بخش از بدن دختران و زنان وجود دارد!
ریشه های مذهبی
بریدن این عضو بدن و ختنه زنان علیرغم اینکه صراحتا در قران گفته نشده اما در احادیث و نقل قولها اذعان شده است. به همین علت که از احادیث برآمده است در کشورهائی مانند ایران، عربستان سعودی، ترکیه مراکش و … از سنن مذهبی محسوب نمی‌شود. ریشه‌های ختنه کردن زنان به تاریخ ماقبل اسلام و مسیح باز می‌گردد. در قسمت‌های بعدی به این موضوع پرداخته می‌شود. این موضوع در میان یهودیان و مسیحیان نیز دیده می‌شود.
تاریخچه ختنه زنان:
ختنه زنان - ناقص سازی جنسی زنان
در مورد چگونگی و تاریخچه پیدایش ختنه زنان نقل قول ها و اسناد متفاوتی موجود است. از جمله آنکه گفته میشود این موضوع اول بار در مصر و اتیوپی ظهور کرده است. گاها گفته شده است از زمان هرودت ختنه زنان وجود داشته است.
منبع دیگری میگوید که ۱۶۳ سال پیش از میلاد مسیح ختنه زنان پذیرفته و اعمال میشده است. نوشته ای مکتوب در موزه بریتانیا که روی کاغذ مخصوص مصری که از خمیر چوب ساخته میشده نوشته شده است.این کاغذ پاپیروس مصری نام دارد.
یک جغرافیا دان یونانی گزارش داده است که در سفر به مصر ۲۵ سال قبل از میلاد مسیح ختنه زنان را مشاهده کرده است و دیده است که دختران پیش از ازدواج ختنه میشوند.این مورد هم در مورد رومی ها و هم عرب ها نیز گزارش شده است.در بخشی از فرهنگ های ملل مختلف ختنه زنان تقسیم بندی میشده است.بعنوان مثال برده ها بسیار رادیکال تر ختنه میشده اند تا نتوانند بار دار شوند. بدین ترتیب زن برده قیمت بالاتری داشته است.کمبود مواد غذائی در نقاطی از آسیا و آفریقا باعث میشده است که ختنه زنان بمراتب بیشتر و رادیکال تر انجام گیرد تا از تکثیر جمعیت جلوگیری شود.از دلائل دیگر مردسالاری بوده است که در نتیجه ختنه زنان مردان لذت بیشتری میبرده اند.این عمل در مورد زنان بیوه نیز انجام میشده است تا نتواند مجددا ازدواج کند.گفته میشود از دلائل دیگر اعتقادات و باورهای فراعین مصر بوده است مبنی بر اینکه خدایان بی سکسوال بوده اند. آنان عقیده داشته اند که روح مرد در این بخش آلت تناسلی زنان و روح زن در بخش پوستی آلت مردانه که بریده میشود نهفته است.
• ختنه زنان چه عوارض و خطراتى را به دنبال دارد؟
۱- درد، خونریزی، شوک، ( این عمل بدون بیهوشی عمومی یا موضعی انجام میگرفته است)
۲- نگاه داشتن ادرار به دلیل درد
۳- صدمات ارگانی بعلت بی تجربگی جراح تجربی
۴- عفونت مکرر
۵- درد زیاد بهنگام پریود ماهانه، عفونت دستگاه تناسلی و تخمک ها،عفونت در دستگاه ادرار و کلیه ها
۶- ریسک های متنوع در هنگام زایمان ناشی از عفونت و خونریزی و….
۷- درگیرى ها و بیمارى هاى روانى حاصل از این امر
۸- ایجاد جوش گاه (اسکار) در قسمت بریدگى ها با طول و گستردگى زیاد
۹- مشکلات نازایى، خطرات و مشکلات ناشى از حاملگى و به خصوص زمان زایمان
این عمل از طریق روش هاى مختلفى انجام مى شود. با توجه به نوع انجام این عمل شدت عوارض متفاوت است. وحشیانه ترین روش در کشور هاى سومالى، سودان و همچنین اتیوپى به کار مى رود.
• ختنه دختران با چه اهدافى در کشور هاى مزبور انجام مى شود؟
۱-قوانین و احادیث مذهبی
۲- زنانی که ختنه نشده اند، تمایلات افراطی در مطالبه سکس دارند. ( از طریق بریدن این قسمت از آلت تناسلی زن، او احساس کمتری پیدا میکند و مردان در انتخاب زمان سکس مختار میشوند)
۳- زنان ختنه نشده پاکیزه نیستند.
۴- ختنه شده ها باکره میمانند و افتخار فامیل که پیش از ازدواج سکس نداشته اند، می مانند.
۵- بریدن این بخش، زن را بهنگام زایمان حمایت میکند.(درصورتی که به تجربه و با اتکا به دانش پزشکی مشکلات و ریسک های بریدن مجدد این بخش بسیار بزرگتر و تهدیدی برای زایمان طبیعی و بی خطر میباشد.
۶- روح خبیث در این بخش از آلت تناسلی زن نهفته است و میبایستی آنرا از میان برداشت و این عمل به تولد بچه یاری میرساند.
۷- زنان ختنه نشده کرم هائی دارند که توسط سوراخ باز آلت تناسلی میتواند به داخل بدن زن نفوذ کنند.
۸- این عضو زن در هنگام ارتباط جنسی به آلت تناسلی مرد ضربه میزند و میتواند مرد را خواجه کند.
۹- گفته میشود که بریدن این بخش از بدن زن، او را در دوباره زائی حمایت میکند.
۱۰- این اقدام باعث میشود که قیمت عروس بالا برود ضمن اینکه باکره بودن وی باعث افتخار خانواده اوست.
۱۱- زنانی که ختنه نشده اند میتوانند اینطور محاسبه کنند که بچه هایشان در جامعه مقبولیت نخواهند داشت.
۱۲-براساس ادعاى مسلمانان آفریقایى طبق دستور اسلام
۱۳- مفید بودن از لحاظ بهداشتى
۱۴- نگهدارى از باکرگى دختران جوان تا زمان ازدواج
۱۵- کنترل تمایلات جنسى دختران تا قبل از ازدواج براساس سنت قدیمى آفریقایى _ آسیایى
۱۶- اطمینان دادن به شوهر آینده از جنبه پاک بودن دختر
۱۷- زیباگرایى و بهداشتى بودن بدن دختر
۱۸- پیدا کردن روح پاک
آمار ها چه می گویند :
طبق آخرین آمارگیرى سازمان جهانى بهداشت تقریباً بیش از صد و شصت میلیون نفر از زنان (اعم از کودک، نوجوان و جوان) در بیش از سى کشور آفریقایى و آسیایى ختنه شده اند.
به جرات مى توان گفت روزانه تعداد زیادى از دختربچه هاى بى گناه بین سنین ۴ تا ۱۰ ساله در کشور هاى ذکر شده ختنه مى شوند. در آفریقا این سنت قدیمى توسط افراد مسن و مذهبى در روستا ها یا نقاط دورافتاده از شهر ها انجام مى گیرد.
طبق گزارش ها گاهى توسط پرستاران، ماما ها و حتى پزشکان با مخارج بالاتر و بهداشتى تر به طور غیرقانونى انجام مى شود. چندین مورد در کلینیک هاى خصوصى در کشور انگلستان توسط پزشکان سودانى و سومالیایى گزارش شده که تحت تعقیب پلیس هستند.
بیش از ۷۹ درصد دختران در کشور هاى آفریقایى و ۱۲ درصد در کشور هاى آسیایى قربانى این مسئله مى شوند. این در حالى است که در تعدادى از کشور ها نظیر سودان و سومالى بیش از ۹۸ درصد است.طبق آخرین آمار در گامبیا به ۸۹ درصد رسیده است. این عمل در ۹۱ درصد موارد بر روى دختران سنین ۴ تا ۱۰ ساله انجام مى گیرد.
در بین یهودیان و مسیحیان این عمل نادر است ، به طورى که در دو قبیله در کشور اتیوپى و دو قبیله در کشور نیجریه به سازمان جهانى بهداشت گزارش شده است که در یک قبیله نیجریه اى ختنه زنان قبل از ازدواج انجام مى شود و در قبیله دیگر در همین کشور ختنه به پس از زایمان اول موکول مى شود.
قابل ذکر است تحقیقات گسترده و جامعى توسط محققین و متخصصین اطفال، زنان و زایمان، روان شناسان به خصوص استادان ادیان مختلف (اعم از مسیحى، یهودى و مسلمان) پیرامون مسئله ختنه زنان از طرف سازمان جهانى بهداشت صورت گرفته است. طبق این بررسى ها در هیچ یک از آ یات قرآن و قسمت هاى مختلف کتاب انجیل و یا سایر کتاب هاى آسمانى ختنه زنان توصیه نشده است. هر کسى که دستور اسلام را منبع انجام این عمل وحشیانه قرار مى دهد با عدم اطلاع از دستورات مذهبى، عوام فریبى و یا عقاید شخصى و سنت عقب افتاده آنها مرتبط است. سازمان جهانى بهداشت سنتى بودن قضیه را تنها دلیل این عمل ذکر مى کند و آگاهى کامل از غیرمذهبى بودن انجام این عمل را به تمام کشور هاى عضو سازمان ملل ابراز داشته است.
آدرس کوتاه این مطلب:

همچنین ببینید

المیرا لایق

دنیای که زن‌هایش پا به پای مردها کار می‌کنند – المیرا لایق

دنیای که زن‌هایش پا به پای مردها کار می‌کنند – المیرا لایق + وارد مغازه …

۶۶ نظر

 1. ۸ ۳۲ TABLETS Save 142 buy cialis online reviews FSA tax benefits are administered by your job

 2. If there are discrepancies, you must contact the manufacturer directly for details of the labelling, packaging of the product and recommendations for its use cialis cheapest online prices

 3. can i buy priligy in usa Alcohol is permissible only in very small quantities

 4. However, treatment satisfaction remained predominantly unaffected by any comorbid condition or baseline characteristic except for age, with patients aged 18 65 years reporting significantly higher satisfaction scores vs those aged 65 years buy cialis without prescription

 5. Erectile dysfunctions are often a sign that some of these processes are disturbed buy cialis non prescription Studies show that horny goat weed can have a range of beneficial compounds in treating sexual dysfunction, mainly impotence in men

 6. Single Consult best price cialis But I watched that movie grown ups recognized that I nearly needed to hover toilet not to miss and said

 7. Clomiphene Citrate is not an anabolic androgenic steroid. cose clomid An HSG can also reveal information such as the configuration of the uterus, irregularities, and the presence of fibroids.

 8. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 106, 5871 5876. sun exposure on doxycycline However, anti- microbial peptides are preferred for the treatment of IRIs instead of prevention.

 9. ۰ in oestradiol tamoxifen animals; tamoxifen alone produced no kidney tumour Liehr et al lasix half life A phase I study in patients with advanced solid tumors using doses of oral vatalanib at 150 to 1, 000 mg twice a day established that the maximum tolerated oral dose was 750 mg twice a day, whereas the biologically activity dose was more than 1, 000 mg twice a day 119

 10. cialis price In addition to the new solid state forms of pantoprazole of the invention as the active substance, oral preparations may optionally include various standard pharmaceutical carriers and excipients, such as binders, fillers, buffers, lubricants, glidants, dyes, disintegrants, odourants, sweeteners, surfactants, mold release agents, antiadhesive agents and coatings

 11. Hultborn R, et al buy cialis online safely Cerebrovascular and peripheral vascular disease

 12. ۷۶۶۱ CYP450 2D6 inhibitor Non inhibitor 0 ivermectin for dogs

 13. D Western blotting shows SERCA2a as well as Ser 16 phosphorylated and total phospholamban expression in inducible and germline Mylk3 knockout mice relative to GAPDH with the value in Mylk3 flox flox defined as 1 mean SEM, n 3 each tamoxifen men levitra augmentin antibiyotik fiyat 2019 In the Senate, just one Republican voted to advance the transportation measure, Susan Collins of Maine, while several others on the Senate Appropriations Committee who had supported it switched their votes

 14. Step 7 S, E N 4 S 2 S 2 6 2, 5 Dioxo 2, 5 dihydro 1H pyrrol 1 yl hexanamido 3 methylbutanamido 5 ureidopentanamido phenylsulfonyl 2, 5 dimethyl 4 S N, 3, 3 trimethyl 2 S 3 methyl 2 methylamino 3 phenylbutanamido butanamido hex 2 enamide siphene buy no prescription

 15. Villemain in cooperation with a group at IUP working to detect and model SARS CoV 2 in wastewater how much is 100mg of clomid This might increase levels of brivaracetam in the body

 16. is a 37 year old woman who noted a left breast mass over the counter lasix Darrell, USA 2022 06 26 13 29 41

 17. is doxycycline a strong antibiotic Americans would go to Europe to shoot their movies, and not only because of tax reasons but also because the characters came from there or the stories were set in Europe

 18. Moretti RM, Marelli MM, Maggi R, Dondi D, Motta M, Limonta P cialis daily Laboratory Animals

 19. Many Plantago species have seeds and leaves that can be used as food or medicine clomid cost

 20. Atrial Fibrillation is Associated With Morphine Treatment in Female Breast Cancer Patients A Retrospective Population Based Time Dependent Cohort Study levitra sirve para la mujer

 21. The joint pain in my hips and knees is constant and sometimes extremely severe tadalafil cialis Countless experts and professors have been sacked

 22. how to take clomid to get pregnant To make sure this medication is not causing harmful effects, your doctor may order a mammogram and perform breast exams on a regular basis

 23. buy cialis online cheap In contrast, the group receiving tamoxifen alone experienced more vaginal discharge and itching

 24. azithromycin 500mg next day delivery ۱B, e and f, and after treatment with 10 n m E2, there was enhanced cytoplasmic VEGFR2 staining green

 25. If you take in a lot of dairy, minor bloating may occur what does nolvadex do

 26. To the sea Robot The robots huffed into the carriage with quick release wrenches in their hands tamoxifen withdrawal symptoms

 27. kamagra pills paypal Conclusions The synergistic interactions of tamoxifen, doxorubicin, methotrexate and rapamycin with lovastatin because they suggest the possibility of clinical utility merit further exploration and validation in cell lines and animal models

 28. The values were similar in both lean and obese rats tamoxifen and vitamins to avoid Sorry for TMI I m worried cause I don t think this is IB

 29. buy zithromax z pak online ۶۲ Destructive synovial enzymes are inhibited by chondroitin

 30. It is important to remember that an inverted D can be a normal variant in a lot of patients and should not be always used as an indication of cardiomegaly nolvadex on cycle We have compared cytokine expression between patients with n 13 and without n 7 oral doxycycline

 31. ۲۰۰۶, ۳۳ ۱۲۷ ۱۳۲ doxycycline acne before and after com 20 E2 AD 90 20Viagra 20Sandoz 20 20Qual 20O 20Melhor 20Viagra 20Cialis 20Ou 20Levitra qual o melhor viagra cialis ou levitra Yet a move to upgrade many of its software components this year has led to a slowdown in sales that has led some to wonder if this company is now too big to grow at a solid pace

 32. investments that pay off when stocks fall during the past month cialis 10mg

 33. Genomic risk scores for metastasis were calculated for prospective samples, based on a 22 gene signature daily cialis online

 34. cialis coupon Ofirok Lang said I m really sorry, this Hammer of the God of can caffeine lower blood pressure War has been bought by my younger brother one step earlier

 35. order lasix online no prescription Monitor Closely 1 linezolid increases effects of chlorpropamide by unknown mechanism

 36. ۱۰۲ Two reviewers independently scrutinised the articles against each element of the relevant checklist clomid calculator It was really hard to see this as good news, James said

 37. viagra vs cialis price Clomid is one of many IVF meds that are indicated for use in treating infertility, often in combination with other IVF drugs

 38. legit cialis online but then veer off into sexually supercharged interpretation

 39. lasix drug class In all the female rats that we perform mammary tumor surgery on, we typically recommend having them spayed at the same time to help prevent future mammary and pituitary tumors

 40. Please do not make me spend this last day before they make me test trying to do some all encompassing chore so that the hours will drift by and I can ignore my sadness again how do you spell viagra There is not a difference in survival between the adjuvant treatment modalities indicative for the relative favourable prognosis of most DCIS lesions

 41. buy cialis online in usa According to the report of the Ministry of Household in the first month, The official grain storage in Luoyang and its surrounding areas has totaled more than 6 million shi, and Vigrx Plus erectile dysfunction beta blcokers through water and land transportation, 4 million shi of thunder rock male enhancement grain can be transported from each Daozhou every year

 42. I present a case of murine typhus in a young male who had 2 weeks of headaches and daily fevers during the COVID 19 pandemic clomid canada pharmacy

 43. As its name implies, latent syphilis has no clinical manifestations ivermectin tablets online

 44. doxycycline for acne before and after Solid oral dosage forms of Kaon CL can produce ulcerative and or stenotic lesions of the gastrointestinal tract

 45. ۵ miles from the frontier, and some of them were taken into Turkey for treatment cialis online purchase

 46. the insulin producing islets of Langerhans in the pancreas In Persia Avicenna 980 1037 supplied a detailed account on diabetes mellitus in The Canon of Medicine He described irregular urge for food and the decline of sexual low blood sugar what to eat liquid diet Blood Sugar Chart functions along with sweet urine Avicenna was the first to explain diabetes insipidus very exactly cialis tablets for sale

 47. erythromycin vs azithromycin His manner is very sweet and he tries to answer all your questions as best as he can

 48. Zhao Ling why lasix does not decrease blood pressure Drugs For High Blood Pressure secretly transmitted his voice to Bai Tu best generic cialis

 49. cialis without a prescription North American Auto Corporation disability discrimination case involving obesity Taylor v

 50. Grisales, Elisa SГЎnchez Higuita, Ana MarГ­a Correa, Marcela Escobar GГіmez, John Jairo Vargas GonzГЎlez, Carolina Palacio Daveloza, Alicia Krikorian and VГЎsquez, JosГ© Gabriel Franco 2022 comprare cialis online

 51. cialis online purchase Treated with each day to treat high level co pay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button

آژانس دیجیتال مارکتینگ لوبیا