سه شنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۸
faen

زن بودن سخت است! – نسیم مصلحی

زن بودن سخت است! – نسیم مصلحی

زن بودن سخت است! بخصوص در کشوری جهان سومی و نیمه مدرن! زنانش می شوند شتر گاو پلنگانی که باید تمام انتظارات سنتی و مدرن جامعه را براورده کنند. زنانی که در این گذار جامعه از سنت به مدرنیته، بسیار قربانی پوسته ی مدرن آن می شوند.

گاه با انتظاراتی مدرن مواجهند ولی با ارزش های سنتی قضاوت می شوند. طبق باورهای دنیای مدرن انتخاب می کنند، اما با ارزش ها و قضاوت های سنتی جامعه مجازات می شوند.

برای مثال در جامعه بسیار شاهد آن هستیم که فرآِیند روابط برای زنان، مدرن پیش می رود ولی نتیجه ی آن را سنت تعیین می کند. بسیاری از زنان با ارزش های مدرن وارد روابط دوستی می شوند ولی به دلایل سنتی و مردسالارانه از ازدواج کنار گذاشته می شوند؛ و این تنها یکی از موقعیت هاییست که در آن زنان به دلیل انتظارات متناقض جامعه، دچار بحران های هویتی جدی میشوند.

مبارزه با فشارهای بیرونی تنها بخشی از این گذار است، رهایی از پیام ها و ارزش های درونی شده ی این فرهنگ مردسالارانه و مقابله با صداهایی که از کودکی در ذهن و روان زنان این جامعه ضبط شده نیز بخشی از مبارزات زنان است که پنهان از نظرهاست.

ظلمی که توسط جامعه ی سنتی مردسالار بر زنان اعمال می شود توسط خود آنها بازتولید می شود. این کشمکش های درونی میان سنت و مدرنیته در درون زنان، بخش زیادی از انرژی روانی آن ها را که می تواند سبب رشد آن ها شود، درگیر خود می کند.

بازنگری هایی که در نقش های مختلف زنان در جامعه و خانواده به یک اندازه صورت نگرفته، سبب شده تا ضمن پررنگ شدن نقش آن ها در اجتماع(بماند که در آنجا هم تبعیض های زیادی را متحمل می شوند)، نقش آنها که در خانه به عنوان همسر یا مادر همچنان بر اساس فرهنگ سنتی مردسالار تعریف شود، که فشارهای مضاعفی را بر آنها تحمیل می کند.

زنانی که انتظار می رود مانند مادرانشان، امور خانه (و فرزندان) را بگردانند، باید بیرون از خانه کار کنند چون این حق آنهاست!(شاید هم چون دیگر با یک حقوق نمی شود زندگی کرد!) و در عین حال که عفیفند! هیکلشان باید مانند مانکن ها باشد و مانند ستارگان فیلم های پورن، سکس خوب بدانند!

 

نسیم مصلحی

آدرس کوتاه این مطلب:

همچنین ببینید

سوگیری‌های شناختی: دوام‌نگری

سوگیری‌های شناختی: دوام‌نگری این بخش بیست و سوم است از یک سلسله جستار در معرفی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

آژانس دیجیتال مارکتینگ لوبیا