سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳

کودک و مذهب

کودک و مذهب

نتیجه یک تحقیق که در مجله علمی و معتبر کارنت- بیولوژی منتشر شد نشان می دهد کودکان خانواده های مذهبی در مقایسه با کودکان دیگر سخاوت و همدلی کمتر و رفتارهای انتقامجویانه تری دارند. این پژوهش توسط گروهی از دانشمندان در ۷ مرکز معتبر علمی در کانادا، آمریکا، اردن، ترکیه و چین و بر روی کودکان مسیحی، مسلمان و غیر مذهبی انجام شد.

گزارش منتشر شده در نشریه کارنت بر کودکانی که در خانواده‌های مسیحی، مسلمان و بدون مذهب متولد شده و رشد می‌کنند انجام شده است و نویسندگان آن می گویند: «نتایج تحقیق ما خلاف یک باور جا افتاده و عمومی است که کودکان خانواده‌های مذهبی را در مقایسه با دیگران نوع‌دوست‌تر و مهربان تر می داند.»

این تحقیق بر روی ۱۲۰۰ کودک در سنین پنج تا دوازده سال در کشورهای آمریکا، کانادا، چین، اردن، ترکیه و آفریقای جنوبی انجام شده است.

۲۴ درصد این کودکان در خانواده‌های مسیحی، ۴۳ درصد در خانواده های مسلمان و نزدیک به ۲۸ درصد در خانواده‌های بدون مذهب متولد شده و رشد می‌کنند.

در این تحقیق کودکانی از خانواده‌های یهودی، بودایی و هندو هم بودند که به علت تعداد کمشان در نتایج تحقیق در نظر گرفته نشدند.

در بخشی از این تحقیق به کودکان برچسب‌های کارتونی داده و سپس به آنها گفته شد که به اندازه همه بچه‌ها برچسب وجود ندارد. محققان می‌خواستند ببینند آیا این کودکان برچسب‌های خود را با بقیه قسمت می‌کنند یا نه.

محققان همینطور فیلمی از کودکانی که در حال دعوا کردن و درگیری فیزیکی با یکدیگر هستند را به این کودکان نشان دادند تا عکس‌العمل آنها را ثبت کنند.

نتایج حاکی از این بود که: کودکانی که در خانواده‌های مسیحی یا مسلمان بزرگ شده‌بودند کمتر از سایر کودکان تمایل به تقسیم اموالشان با بقیه داشتند و هر چه سن این بچه‌ها بیشتر بود (یعنی مدت بیشتری در خانواده های مذهبی زندگی کرده بودند) نوع‌دوستی آنها کمتر می‌شد.

این تحقیق همچنین نشان داد که کودکان خانواده‌های مذهبی علاقه بیشتری به تنبیه بقیه کودکان دارند و دیگران را بیشتر قضاوت می‌کنند. کودکان مسلمان بیشتر از کودکان مسیحی و هر دوی آنان بیش از کودکان بی‌مذهب به خودشان اجازه قضاوت در خصوص رفتار بقیه و تنبیه آنان را می‌دادند.

این در حالی‌است که والدین کودکان مذهبی بچه‌هایشان را «همدل‌تر و حساس‌تر نسبت به بقیه افراد» به حساب می‌آورند.

?منبع: Current Biology , November 2015

The Negative Association between Religiousness and Children’s Altruism across the World

آدرس کوتاه این مطلب:

همچنین ببینید

دوره توانمندسازی فردی بزرگسال

باشگاه توانمند سازی و ارتقای سلامت روان 👩🏻‍🦰🧑🏻‍🦱 بزرگسال دوره توانمندسازی فردی بزرگسال که با …

Call Now Button

آژانس دیجیتال مارکتینگ لوبیا