مستند انسان «Human» اثر یان آرتوس برتاند

مستند انسان «Human» اثر یان آرتوس برتاند

مستند Human کاری از یان آرتوس برتاند کارگردان مشهور مستندی چون (home 2009) است؛ این کار با سرمایه گذاری شرکت گوگل تهیه شده و در طول سه سال و با تیم ۲۰ نفره او ساخته شده است .

این مستند به اولین فیلمی تبدیل شد که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای ۱۰۰۰ بیننده از جمله بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد به نمایش درآمد. در همان روز، گوگل ۶ کانال در یوتیوب را به این مستند اختصاص داد، و این فیلم را به زبان‎های عربی، انگلیسی، فرانسوی، پرتغالی، روسی و اسپانیایی به صورت زیرنویس نشان داد. کانال‎های یوتیوب همچنین میزبان سه ساعته‎ عوامل پشت صحنه‎ ساخت فیلم بودند از جمله پیدایش آن، ساخت فیلم و موزیک آن.

یکی از نکات جالب این مستند برای ما ایرانیان طلیعه این مستند است که با آهنگ فوق العاده سالار عقیلی و شعری از مولانا مزیّن شده است :

  • ای روز برآ که ذره‌ها رقص کنند
  • آن کس که از او چرخ و هوا رقص کنند
  • جانها ز خوشی بی‌سر و پا رقص کنند
  • در گوش تو گویم که کجا رقص کنند
  • هر ذره که در هوا و در هامونست
  • نیکو نگرش که همچو ما مجنونست
  • هر ذره اگر خوش است اگر محزونست
  • سرگشته خورشید خوش بیچونست

طرح اصلی این مستند بیان ۴۰ سؤال مشخص در مصاحبه چهره به چهره با انسانهاست ،انسانهایی مختلف با چهره ها و لباس ها و زندگی هایی متفاوت که شامل ۲۰۰۰ انسان از ۶۰ کشور جهان می باشد و شما بیننده قطعاتی زیبا از این مجموعه مصاحبه گسترده اید  .

در آپ Arts & Culture گوگل درباب این مستند آمده است :

«مستند هیومن یک مجموعه ای از داستان ها و تصاویری از جهان است ؛این مستند هدیه ایست  که از طریق داستان پر از عشق و شادی،از خوبی ،از نفرت و خشونت آن باعث می شود در مغز این سوال غوطه ور شوید : معنای انسانیت چیست ؟

مستند «انسان» با مواجهه چهره به چهره با دیگرانسانها پدید آمد و منعکس کننده داستان زندگی هر روزه ما و گزارشیست از تجربه باورنکردنی زندگی انسان .»(۱)

در مصاحبه های این مستند شما انسانها را در زمینه ای بسیار ساده و متمایز می بینید ، زمینه ای سیاه ، قاب دوربین یکسان و بدون هیچ گونه موسیقی در متن سخنها یا سخنی از کشور و نام مصاحبه شونده ؛ گویی کارگردان میخواهد در پس این اختلافات و تفاوت ها ، اشتراک ذات بشر را گوشزد کند .  یان آرتوس-برتاند در این باب می گوید :

«می خواستم [مخاطبان] به همه آنچه اشتراک گذاشته می شود تمرکز کنند. و اگر [مخاطبان] نام یا کشور مصاحبه شوندگان را می دانستند نمی توانستند به همان قوت حس و سخن آنها را احساس کنند.»(۲)

در این سفر بی نظیر به ۶۰ کشور جهان شما شاهد پاسخ های ساده و متمایزی خواهید بود که از پس سؤال های بنیادین بیرون می آیند : نظیر عشق، فقر، خشونت،مرگ، معنای زندگی،خوشبختی ،رنج و …

در پاسخ ها حس خودبرتربینی و تصنع نمی کنید گویی دقیقا این پاسخ ها پاسخ هاییست به سؤالات مشخص شما از انسانهایی متفاوت .

شاید شما هم مانند من آرزوی سفر به دور دنیا برای سخن گفتن با انسانهایی متفاوت را داشته باشید، شاید شما چون من بخواهید با انسانهای متمایز سخن بگویید و معنای زندگی آنها را بدانید تا بتوانید عمق درک و حس آنها را لمس کنید فلذا به شما بشارت می دهم که این مستند می تواند تا حدودی شما را به آن درک نزدیک کند.

نگاهی از چشم پرنده به انسانیت با ترکیبی از مصاحبه های مختلف و تصاویر بی نظیر از اجتماعات متمایز انسانی و طبیعت با رنگ بندی های فوق العاده، انسان را به عمق نگاه ناظرانه به هستی و بشریت می برد و سپس اشک های دختربچه ای با گذشته ای سیاه قلبت را می فشرد .

انسان با دیدن این مستند به یاد سفرهای پر از ماجرا و عمق نیکوس کازانتزاکیس در کتاب سفر به خاک بونان می افتد . سفرهایی پر از رمز و راز ، پر از حقیقت چه زیبا نشان می دهد سفر مستند انسان را این گفتگو کوتاه مرد با خودش در داستان حقیقت و مرد دانا :

مرد با خود به تکلم پرداخت: تو در این سفر دراز چه دیدی؟

– دنیا را دیدم.

ـ آدمها را ندیدی؟

– چرا، چرا، آدم‌ها را دیدم. آدم‌های گوناگون را که هر کسی اندیشه‌یی داشت.

– هر کس برای خود دنیایی نداشت؟

– چرا، چرا، هر کس برای خود دنیایی داشت، و هر کس با دست خود دنیایی می‌ساخت.

۔ تو به دنیای آنها وارد نشدی؟

– چرا، چرا من به دنیای هر کس اندکی وارد شدم، و از هر کس اندکی شناختم. من از هر کسی اندکی آموختم. من به هیج پاسخی قانع نشدم.

– تو حقیقت را دریافته‌یی.

– نه. من چیزی در نیافتم.

– تو دریافتی که دانسته‌هایت کامل نیست، تو دریافتی که دانستن ممکن است، و کمال ممکن است. تو با مردم روبرو شدی، و دنیای آن‌ها را لمس کردی. حقیقت همین است.

حقیقت و مردِ دانا، نوشته‌ی بهرام بیضایی،‌سازمان انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ۱۳۵۱

سخنان اولین فردی که در این مستند به حرف هایش گوش میسپاریم :

… تا وقتی که اومدم زندان

یه جایی که توش خبری از عشق نیست

و تازه شروع کردم به فهمیدن یه چیزایی

درباره اینکه واقعا عشق چی هست و چی نیست

و من با یه نفر ملاقات کردم

اون زن اولین نگرش واقعی

درباره اینکه عشق چیه رو به من داد

برای اینکه اون شرایط منو دیده بود

واین که من با مجازات حبس ابد تو زندان بودم

نه تنها برای قتل عادی

بلکه برای بدترین قتلی که یه مرد میتونه انجام بده :

“کشتن یه زن و بچه”

اسم این زن اگنس بود

مادر و مادربزرگ

پاتریشیا و کریس ، زن و بچه ای که کشته بودم

کسی که بهترین درسی که درباره عشق  گرفته بودم رو داد

برای اینکه اون قانونا باید از من متنفر باشه

ولی نبود

و با گذشت زمان

در همه وقتی که با هم بودیم

خیلی شگفت انگیز بود

اون به من عشق رو نشون داد

بهم یاد داد چطوری بوده

 

لینک دانلود مستند انسان «Human» دوبله با کیفیت ۱۰۸۰ لینک دانلود مستند انسان «Human» دوبله با کیفیت ۷۲۰ لینک دانلود مستند انسان «Human» دوبله با کیفیت ۷۲۰
آدرس کوتاه این مطلب:
Call Now Button

آژانس دیجیتال مارکتینگ لوبیا