کسب دانشِ بیشتر، لزوماً منجر به افزایش “سطح آگاهی” در انسان نمی‌شود – سوفیا ذبیحی

کسب دانشِ بیشتر، لزوماً منجر به افزایش “سطح آگاهی” در انسان نمی‌شود – سوفیا ذبیحی

ما هر چقدر خودمان را آگاه‌تر تصور می‌کنیم، انتظارمان از خودمان و زندگی هم بیشتر می‌شود و حتی انتظار داریم اطرافیان، رفتار ویژه ای با ما داشته باشند و ما را انسانِ فرهیخته‌تری به شمار آورند.
ما سال‌ها در رشته‌ای درس خوانده‌ایم و متخصص شده‌ایم، کتاب های زیادی خوانده‌ایم و چیزهای بسیاری می‌دانیم که به آن مفتخریم، کلاس می‌رویم، در کارگاه‌ها و بحث‌ها شرکت می‌کنیم تا آنچه آموخته‌ایم را عیان و بیان کنیم. در واقع ما هویت‌مان را با میزان دانسته‌هایمان ارزیابی می‌کنیم؛ گویی که هرچه بیشتر بخوانی و بدانی، “آگاه”تری و بالطبع انتظارمان از موفقیت‌ها و سطحِ کیفیت زندگی‌مان هم افزایش میابد.

اما آنچه اغلب نادیده می‌گیریم این است که کسب دانشِ بیشتر، لزوماً منجر به افزایش “سطح آگاهی” در انسان نمی‌شود. ما هرچقدر در زمینه‌ای اطلاعات داشته باشیم اما در تنگناها و چالش‌های زندگی نتوانیم آنچه می‌دانیم را به کار گیریم، دانشِ ما فقط مُشتی حکایت و روایت است که با خود حمل می‌کنیم. در روند رشد آگاهی، کسبِ دانش فقط نخستین گام می‌تواند باشد. ما زندگی‌مان را صرفِ دانستن و بیشتر دانستن می‌کنیم که شاید بهتر میبود دانسته‌هایمان را صرف زندگی کنیم! شاید چون دانستن به مراتب برایمان راحت‌تر از تجربه کردن و زخم خوردن است اما خوب است بدانیم که ما در هر حیطه ای همانقدر میتوانیم “آگاه” باشیم که زیسته باشیم!

همچنان که سالها تمرینِ شنا کردن در ساحل از ما یک شناگرِ ماهر نمیسازد، تا تن به آب نزنیم و آنچه آموخته‌ایم را در دل امواج (آنجا که ترس و تردید داریم) بکار نگیریم، شنا در عمق وجودمان جای نمی‌گیرد. دانشِ ما فقط زمانی که درونی شده باشد می‌تواند سطح آگاهی ما را تغییر دهد و آن را بالا ببرد و این محقق نمی‌شود مگر آنکه خود و آموخته‌هایمان را به چالش بکشیم، بارها زمین بخوریم دوباره بلند شویم، خطاهایمان را اصلاح کنیم و پیش برویم. اگر روزی فرا رسید که بازتاب آموخته هایمان را در رفتارِ ناخوداگاهمان دیدیم، آن روز میتوانیم ادعا کنیم که سطح آگاهی مان افزایش یافته.

یادمان باشد آنچه هستیم “هویت” ما را تعریف میکند نه آنچه میدانیم!

آدرس کوتاه این مطلب:

همچنین ببینید

تجاوز روانی

تجاوز فقط تجاوز جنسی نیست؛ به حریم شخصی من وارد نشوید

تجاوز فقط تجاوز جنسی نیست؛ به حریم شخصی من وارد نشوید تجاوز فقط در تجاوز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آژانس دیجیتال مارکتینگ لوبیا