سه شنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۸
faen

نوجوانی، سرگردانی ست؛ نسیم مصلحی

نوجوانی، سرگردانی ست؛ نسیم مصلحی

نوجوانی، سرگردانی ست؛ در اقیانوسی مملو از انتخاب‌ها. جهانی مدرن با ملغمه‌ای از ارزش‌ها و فرهنگ‌ها، با بی‌نهایت گزینه و راه، نوجوانی که هنوز نمی‌داند کیست و از زندگی چه می‌خواهد و به کجا باید برود را احاطه کرده است.
بسیاری از کارهایی که نوجوانان در این دوران انجام می‌دهند، از شیوه‌ی لباس پوشیدن، انتخاب موسیقی خاص و ارتباطات جدید گرفته، تا نیمه کاره رها کردن بسیاری از کلاس‌ها و مسیرها، به معنای انتخاب سبک زندگی‌شان برای باقی عمر یا به معنای یک ویژگی شخصیتی نامناسب نیست. او به دنبال هویت است. درک صحیح دغدغه ها و ویژگی‌های این دوران خاص، ما والدین را یاری می‌دهد تا با برخوردی همدلانه نوجوانمان را به شناختی درست از خود و اهدافش برسانیم.
امروزه در عصر ارتباطات، شرایط اجتماعی، فرهنگی و فناوری‌های موجود و در دسترس بودن هر نوع اطلاعات، مواد، ابزار و ارتباطی، بر پیچیدگی‌های رشدی این دوران و نگرانی‌های والدین می‌افزاید.
با این تفاسیر دوران نوجوانی، دورانی بسیار سخت و پیچیده هم برای نوجوان و هم برای والدین است. مجهز کردن و افزایش مهارت‌ها و قدرت‌های نوجوان و همچنین ارتباط نزدیک و موثر والدین با وی، می‌تواند او را از بسیاری خطرات دور نگه داشته و در مدیریت چالش‌هایش به وی یاری رساند. بنابراین مهم‌ترین و موثرترین ابزاری که در دنیای مدرن در اختیار داریم “آموزش” است. بسیار مهم است که برای کسب مهارت برقراری ارتباط موثر با نوجوانمان درصدد دریافت آموزش‌های لازم برآییم. شاید بتوان گفت، ارتباط موثر ما با نوجوان مهم‌ترین عاملی ست که در این سرگردانی او را از گم شدن و غرق شدن نجات می‌دهد، مانند ریسمانی که قایق او را به کشتی خانواده متصل نگه می‌دارد.

آدرس کوتاه این مطلب:

همچنین ببینید

چراغ زرد؛ احتیاط یا انتخاب؟

چراغ زرد؛ احتیاط یا انتخاب؟ – دکتر حسام فیروزی

چراغ زرد؛ احتیاط یا انتخاب؟ در قبال رفتارها، حیوان غریزه، ماشین وظیفه و انسان مسئولیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

آژانس دیجیتال مارکتینگ لوبیا