چهارشنبه , ۲۶ تیر ۱۳۹۸
faen

نوجوانی، دوران انتخاب‌های دشوار – نسیم مصلحی

نوجوانی، دوران انتخاب‌های دشوار – نسیم مصلحی

نوجوانی دوران شروع انتخاب‌های مهم و پیچیده است.‌ آغاز دورانی که انتظار می‌رود انتخاب‌هایی کنند و مسئولیت‌هایی را بپذیرند. انتخاب‌های مهمی که می‌تواند روی باقی زندگیشان تاثیرگذار باشد. از انتخاب رشته‌ی دبیرستان و دانشگاه و دغدغه‌های شغلی گرفته تا تصمیم‌گیری در مورد اینکه خواسته‌های جنسی‌شان را به تعویق بیندازند یا نه، موادمخدر یا سیگار مصرف کنند یا نه؛ تا انتخاب دوستی‌ها و روابط با همسالان؛ و در نهایت انتخاب میان مرگ و زندگی.
این موضوع زمانی پیچیده‌تر می‌شود که نوجوان شناخت درستی از توانمندی‌ها، محدودیت‌ها، خواسته‌ها و اهداف خود؛ و امکانات و شرایط پیرامونی نداشته باشد.

شاید سوال بسیاری از ما والدین این باشد که نقش‌ ما در این میان چیست؟

در این راستا می‌توانیم تکنیک‌های تصمیم‌گیری را به او آموزش دهیم؛ در نتیجه به وی کمک کرده‌ایم برای خود تصمیم‌گیری کند، نه اینکه برایش تصمیم بگیریم. می‌توانیم اگر اندرزی داریم به شکل سوال یا پیشنهاداتی مطرح کنیم. مهم است عزت‌نفس فرزندمان را افزایش دهیم. افراد رفتارشان را مطابق میزان احساس ارزشمندی درونی خود انتخاب می‌کنند. بنابراین فردی با عزت‌نفس بالا، به احتمال بیشتری تصمیماتی در راستای خودشکوفایی می‌گیرد و نه خودتخریبی.
در نهایت، مهم‌ترین ابزاری که در اختیار داریم ارتباط خوب و نزدیک ما با نوجوان‌مان است که در شرایط سخت او را به سمت ما می‌کشاند و در کنار ما نگه می‌دارد. این‌چنین دیگر برای هدایت او به مسیر درست نیازی به هل دادن او نخواهیم داشت.

آدرس کوتاه این مطلب:

همچنین ببینید

نسیم مصلحی

والدین تا چه اندازه در خودکشی کودک‌ و نوجوان‌شان نقش دارند؟ – نسیم مصلحی

والدین تا چه اندازه در خودکشی کودک‌ و نوجوان‌شان نقش دارند؟ – نسیم مصلحی موضوعاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

آژانس دیجیتال مارکتینگ لوبیا