یکشنبه , ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
faen
نوجوانانی خودجوش - نسیم مصلحی

نوجوانانی خودجوش – نسیم مصلحی

نوجوانانی خودجوش – نسیم مصلحی

مسلما همه ی والدین خواسته شان پیشرفت تحصیلی و موفقیت شخصی نوجوانشان است و در جامعه ی امروزی که حواس پرتی های بی شماری ممکن است باعث انحراف نوجوان از مسیر رشد و پیشرفت شود، تلاش می کنند به روش های مختلف و با تشویق ها یا تنبیه های مرتب، نوجوانشان را برای پیشرفت تحصیلی با انگیزه نگه دارند.
هنگامی که دانش آموزانم در مدرسه برای مشاوره تحصیلی به من مراجعه می کنند، بسیاری از آن ها در حین صحبت در مورد عملکرد و نتایج امتحاناتشان، به واکنش والدینشان اشاره می کنند و نگرانند که چطور نمره هایشان را به اطلاع آن ها برسانند. اما در این میان دانش آمورانی هم هستند که با این نگرانی نزد من می آیند که آیا با این نمرات می توانند در آزمون ورودی دانشگاه موفق شوند و در رشته ایی که می خواهند تحصیل کنند یا خیر. متوجه می شوم که این گروه از نوجوانان افرادی متکی به نفس و خودجوش هستند. آن ها راه سود و زیان خود را کشف می کنند و به انتظار برانگیخته شدن از بیرون نمی نشینند. مسلما همه ی ما از جمله نوجوانان دوست داریم والدین و اطرافیان خود را خشنود سازیم، اما این چیزی نیست که ما را سخت کوش می کند. هر چه باشد این زندگی ماست و خود مسئول آنیم.
بنابراین به عنوان راهکاری برای افزایش اعتماد به نفس و به دنبال آن پرورش نوجوانی خودجوش، به شما پیشنهاد میکنم به آنها کمک کنید مسئولیت رشد شخصی خویش را بپذیرند. برای این کار می توانید:
– به جای حذف مزایای آن ها یا استفاده از تشویق و تنبیه که اغلب نتیجه ی فوری هم می دهد،سعی کنید بر روی بهترین ویژگی های شخصیتی آن ها تأکید کنید. این کار در واقع باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس نوجوانان و در طولانی مدت سبب رشد اراده در آن ها می شود.
– از افرادی که مورد ستایش آن ها هستند، تعریف کنید و به آن ها کمک کنید بررسی کنند که چه عواملی سبب موفقیت آن ها شده است.
-زمانی که در کاری موفق می شوند به آن ها کمک کنید، در مورد علل موفقیت خود بیاندیشند و همچنین، کارهایی که در گذشته باعث موفقیت آن ها شده را به یاد بیاورند.
– به جای منفی گویی، به آن ها کمک کنید که فکر کنند و خود مسائلشان را ارزیابی کنند. از جملات پرسشی برای تحقق این امر استفاده کنید.

نسیم مصلحی - روانشناس

آدرس کوتاه این مطلب:

همچنین ببینید

ما انتخابگریم، مجبور به انجام هر کاری نیستیم! – نسیم مصلحی

ما انتخابگریم، مجبور به انجام هر کاری نیستیم! – نسیم مصلحی «کار نشد ندارد!» بسیاری …

آژانس دیجیتال مارکتینگ لوبیا