سه شنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۸
faen

مسیر زندگی‌ انسان در دریایی از نمیدانم‌ها – سوفیا ذبیحی

مسیر زندگی‌ انسان در دریایی از نمیدانم‌ها – سوفیا ذبیحی

ژان پل سارتر میگوید: انسان یعنی “دغدغه” و میدانیم که تنها قطعیت در زندگی “مرگ” است پس ناگزیر انسان در مواجهه با مسائل زندگی تردید می‌کند، سوال دارد، آزمون و خطا میکند، دست به قضاوت میزند و… چرا که او هرگز از دغدغه‌هایش جدا نیست پس می‌توان گفت که انسان در مسیر زندگی‌اش همواره در دریایی از “نمیدانم‌ها” دست و پا میزند…
ما انسان ها هر روز و هر لحظه ناگزیر هستیم که انتخاب کنیم‌؛ از انتخاب بین خوردن قهوه یا چای برای صبحانه مان گرفته تا انتخاب راه و روش زندگیمان… و از آنجا که ما به حکم‌ انسان بودنمان به “دنیای حقیقی” اشراف نداریم یعنی تمام ابعاد یک چیز بطور همزمان و کامل بر ما آشکار نیست، نمی‌توانیم قضاوت کنیم‌ که چیزی واقعا خوب یا بد است؟! آنچه امروز آن را خوب می‌دانیم، چه بسا در آینده بدترین اتفاق زندگی مان تلقی شود و بالعکس. در واقع آنچه انسان در اختیار دارد اینجا و اکنون است و تنها بر اساس آگاهی و اطلاعاتی که هم اکنون دارد می‌تواند تصمیم بگیرد، انتخاب کند و قدم بردارد‌ فارغ از اینکه این تصمیمات او در آینده درست ارزیابی شوند یا غلط!
نگاه کردن به زندگی از دریچه علم به ما کمک می‌کند که بر واقعیاتی که هم اکنون وجود دارند متمرکز شویم و نه آنچه باور یا آرزوی ماست! چرا که پشتوانه علم، تحقیقاتی‌ست که نتایجی بر پایه شواهد قابل اندازه گیری ارائه میدهد که معنادار و قابل قیاس است و چون علم همواره خاصیت اثبات و ابطال دارد، قادر است در هر زمان آنچه دیگر موثر نیست را باطل کند و آنچه کارایی بهتری دارد را جایگزین سازد.
ازین روست که علمی نگاه کردن به آنچه پیش روی ماست برای هر آنکس که اهل منطق و برهان است، میتواند بسیار سودمند و قابل اتکا باشد.

برداشتی از کارگاه فرزندپروری مقدماتی دکتر حسام فیروزی

آدرس کوتاه این مطلب:

همچنین ببینید

جنس دیگری، نمی‌دانم دیه‌ام نصف است یا دویدنم روی خط عابر لذت‌بخش! – سارا صابری

جنس دیگری چند وقتی‌ست از خط عابر که می‌خواهم رد شوم حس می‌کنم بعضی راننده‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

آژانس دیجیتال مارکتینگ لوبیا