پنجشنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
faen

حیوان/ماشین/انسان – سارا صابری

حیوان/ماشین/انسان – سارا صابری

ارسطو از انسان تحت عنوان حیوان ناطق یاد میکند.

حیوان سخنگو ترجمه‌ی درستی برای این مفهوم نیست چون بعضی حیوانات هم سخنگو هستند. نطق بر اثر درک کلی انسان از خود و محیط پیرامونش ایجاد می‌شود پس حیوانات چون درک کلی ندارند، نمیتوانند نطق (القای مفاهیم) کنند.

بنابراین ما حیوان به دنیا می آییم! نوزاد، همه ی دنیا را خودش دیده و درک کلی نداشته و نیازی به برقراری ارتباط ندارد! با تولید گریه مثل تولید آوای حیوانات، پیام خود را منتقل میکند که این پیام فاقد بیان و قلم (دو شیوه ی برقراری ارتباط در انسان) است! به مرور درنوپایی و کودکی یاد میگیریم هر چیزی که پیامد خوشایندمان داشت، تکرار کنیم درست مانند ماشینی که با فشار دادن دکمه های موجود در آن، کاری را که برایش ساخته شده تکرار میکند! در این بین بیان و قلم ما شروع به شکل گیریست.

اگر توانایی ما (میزان دکمه ها) بالا نرود، قدرت برقراری ارتباطمان کاهش یافته و مثل یک ماشین سعی در تکرار یک رفتار در موقعیت های مختلف میکنیم! مثلا در سوگ موبایل دزدیده شده مان همان رفتاری را داریم که در سوگ عزیزمان! هرچقدر توانایی بیان و قلم ما افزایش یابد دکمه های برقراری ارتباط ما افزایش یافته و بیشتر به مرحله ی انسانیت نزدیک میشویم.

با کمی جستجو در خودمان میتوانیم بفهمیم در کدام مرحله گیر کرده ایم! اینبار که خواستیم ارادت خود را به یک موضوع نشان دهیم ببینیم میخواهیم سگ کوی او باشیم یا انسان کوی او!!! قصد ما دامپروری است یا انسان پروری!!! انتخاب با ماست…

سارا صابری

آدرس کوتاه این مطلب:

همچنین ببینید

چراغ زرد؛ احتیاط یا انتخاب؟

چراغ زرد؛ احتیاط یا انتخاب؟ – دکتر حسام فیروزی

چراغ زرد؛ احتیاط یا انتخاب؟ در قبال رفتارها، حیوان غریزه، ماشین وظیفه و انسان مسئولیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آژانس دیجیتال مارکتینگ لوبیا