سه شنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۸
faen
A frustrated, upset child, or child with learning difficulties.

آیا ضربه‌ی شدید به سر با اختلال ADHD ارتباط دارد؟

آیا ضربه‌ی شدید به سر با اختلال ADHD ارتباط دارد؟

با عرص سلام و ادب واحترام و تشکرداز شما بابت راهنمایی هموطنان.من از امریکا مزاحمتون میشم .دختر۱۷ماه ای داریم که ۲ماهش بود اومدیم امریکا برای ادامه تحصیل .مشکل دختر من عدم بیان حتی یه کلمه به صورت خود جوش می باشد..زمانیکه ازش سوال میکنیم درجواب به صورت نامفهوم تعداد انگشت شمار کلمات میگه ولی خودجوش اصلا..مثل:دَ،هاپ هاپ،ماماماما،نیس،بابابابا، کاملا مامان و بابا رو نامفهوم و مسلسلی میگه..ابتدا شک کردیم به اوتیسم ولی از اوتیسم خیلی نشانه های واضح و روشنی ندیدم، تماس چشمی دارند،ارتباط با دیگران خوبه،واکنش به سلام و خداحافظی، دستورات رو خوب اجاره میکنه ، به صداکردن اسمش واکنش میده و… .ولی الان شک به AHDAیا ADA داریم می خواستم در سن دخترم امکان تشخیص وجود داره یانه؟ متاسفانه دخترم در سن ۵ماهگی زمانی که روی تخت ما بود از ارتفاع ۱متری رو کف اتاق افتاد که کاملا سفت بود و متاسفانه من در اتاق نبودم که ببینم با سر افتاده یا با بدن..اینجا هم با دکترش مطرح کردیم متاسفانه خیلی اون مقطع جدی نگرفتن و گفتش الان خوبه پس مشکلی نیست . دکترش خیلی خونسرده..بیشتر نگرانی ما از اون اتفاق است البته متاسفانه چندین بار هم از ناحیه سر به دیوار و زمین خورده ولی نه به شدت اولی…حالا می خواستم ازتون بخوام میزان صدمات ضربه به سر چقدر در اینده میتونه تاثیرگزار باشه؟ایا میتونه موجب ADHD(کمبود توجه و تمرکز) بشه؟ به مشکل حرف نزدن دخترم چقدر ارتباط داره ؟ واینکه اینجا چه طور میتونم مشکل حرف نزدن دخترم رو پیگیری کنم .ممنون و سپاسگزار خواهم بود اگر منت بگزارید و پاسخ دهید.

? پاسخ:

سلام وقت بخیر
تحقیقات انجام شده در ارتباط با ترومای جدی ناحیه سر و ارتباط آن با ADHD نشان داده که اگر در سالهای اولیه ضربه ی شدیدی به سر وارد شود احتمال اینکه کودک دچار علائم ADHD گردد بالاست اما در تمامی این تحقیقات ثابت شده که علائم در حدود یک دهه طول خواهد کشید تا آشکار شوند بنابراین علائم گفته شده نمیتواند ناشی از ADHD باشد.

اگر ترومای سر بصورت جدی میبود بایستی توسط پزشکان تشخیص داده میشد. ده درصد از کودکان در این سن تنها ۱۰ لغت تولید خواهند کرد بنابراین تا ۲۴ ماهگی برای شروع کلمات کودک خود شکیبا باشید. بعد از این تایم تاخیر در گفتن کلمات تشخیص بالینی پیدا خواهد کرد و میتوان کودک را برای ارزیابی بالینی نزد روانشناس برد.

به یاد داشته باشیم کودکان زبان را به صورت مرحله‌ای می آموزند و ممکن است در زمان های متفاوت به این مراحل برسند. اگر کودک شما در یک محیط دو زبانه در حال رشد است، تعداد کلماتی که می تواند صحبت کند ممکن است بین ۲ زبانی که در حال یادگیری آنهاست تقسیم شوند.

 

سارا صابری، روانشناس بالینی

@drhesamfiroozi

آدرس کوتاه این مطلب:

همچنین ببینید

صف خواسته‌های ما، صفی که تمام نمی‌شود! – سارا صابری

صف خواسته‌های ما، صفی که تمام نمی‌شود! – سارا صابری ما صف نمی‌گیریم تا خواسته‌مان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

آژانس دیجیتال مارکتینگ لوبیا